Son Aramalar
AN Guestbook programını download et , AN Guestbook programını indir

Hazır Kodlar » PHP » AN Guestbook

AN Guestbook
Kırık link bildirimi | Favorilerime Ekle
Hemen indir
Lisans:
Ücretsiz / Full Sürüm
Dil Desteği:
İngilizce
İşletim Sistemi:
Windows / TüMü
Ekleyen:
AN Guestbook - Ziyaretçi Defteri Scripti bedava download et Ziyaretçi Defteri Scripti ücretsiz indir AN Guestbook scripti bedava download et

Şimdi tanıtacağımız program; AN Guestbook isimli, içerisinde arama motoru, oldukça gelişmiş yönetim bölümü, arama motoru dostu sayfaları olan, smiley (gülümseme simgeleri), çoklu dil desteği, kullanışlı sayfalama sistemi gibi özellikleri bulunan, PHP kodlama dili ile yazılmış ve MySql veritabanı sistemini kullanan bir Ziyaretçi Defteri Scriptidir. AN Guestbook (Ziyaretçi Defteri) nin özellikleri, yaptığı iş, kurmadan önce bilmeniz gerekenler, kurulumda uygulamanız gereken işlemler gibi bilgileri vermeye çalışacağım.

Ziyaretçi Defterini kurduğunuzda standart olarak (kurulumdan itibaren) Arapça, İngilizce, Fransızca, Almanca, İspanyolca ve Turkce dilleri otomatik olarak yüklenmiş gelmektedir. İngilizce veya başka bir dille kurulum yapıp, sonra yönetim panelinden diğer dillere geçiş yapmak bir tıklama kadar basit.

AN Guestbook (Ziyaretçi Defteri) nin Temel Özellikleri :

Ziyaretçi Defteri Mesaj Yazma Alanları;
 • Adınız-Soyadınız
 • Bulunduğunuz Yer
 • Ülkeniz
 • E-Posta Adresiniz
 • Siteye Oy verme
 • Mesaj yazma alanı.

  Mesaj yazma alanları hakkında açıklamalı bilgiler:
 • Ülke seçimi kısmında;aşağı açılan seçim kutusu ülke isimler seçilmekte ve tüm ülke bayrakları scriptin içinde olmakla beraber, mesaj önizleme ve görüntülemede ülke bayrakları çıkmaktadır.
 • Mesaj yazma alanının üstünde;, koyu, yatık, altı çizili, renk verme, web linki (Url) ekleme, link ile resim ekleme, başka bir mesajdan alıntı yapma, metin boyutlandırma, metni hizalama, renk kodlarını gösteren açılan pencere özellikleri ile yazılan mesaj metninin biçimlendirilmesi sağlanmaktadır. İsterseniz bu özelliklerin html kodlarını da direkt olarak yazabilmektesiniz.
 • Siteye Oy Verme kısmında; 1 ile 5 arası, açılır seçim kutusu ile seçilebilen puanlama sistemi. Yazılan mesajlarda kırmızı yıldızlar ile gösterilmektedir.
 • Editörden : Mesaj yazma alanının üstünde bulunan metin biçimlendirme kısmında bulunan renk kodu bulma penceresi oldukça iyi düşünülmüş.

  Yönetim Paneli Özellikleri :
  Ziyaretçi Defterinin Yönetim panelinde;
 • Yönetim Paneli Ana Sayfasına Dönüş,
 • Mesaj Yönetimi,
  Bu bölümde, yazılmış olan mesajlar üzerinde değiştirme, silme, yönetici cevabı ekleme, Kayıtlı mesaj ile gelen İP adresine göre engelleme (banlama) veya engeli kaldırma, sildiğiniz mesajları çöp kutusu vasıtasıyla geri alabilme özelliği gibi 3 ana başlıktan oluşan, çoğu gelişmiş ziyaretçi defterinde bile bulunmayan imkanlar mevcuttur.
 • Veritabanı Yönetim Seçenekleri
  Bu bölüm 17 ana başlıktan oluşmakta ve bu başlıklar şöyledir.
 • Başlığı değiştir
  İnternet tarayıcı (browser) ve Ziyaretçi Defterinizin başlığını değiştirmenizi sağlayan bölümdür.
 • Meta-tagları değiştir
  Meta-tag (description) açıklamaları ve kelimelerinin (keywords) tanıtıldığı bölümdür.
 • Mesaj görünümü
  Kayıtlı mesajların hangi yönteme göre görüntüleneceği (tek sayfa, ayrılmış sayfalar), sayfa başına kaç mesaj görünmesi gibi özelliklerin ayarlandığı bölümdür.
 • Azami karakter sayısı yönetimi
  Mesaj alanlarında azami kaç karakter yazılabileceği gibi ayarların yapıldığı bölümdür.
 • Resim yönetimi
  Mesajlarda eklenen resimlerin boyutları büyükse sayfa görünümünü bozacağı için bu bölümde bu resimlerin otomatik olarak yeniden boyutlandırılmış halde görüntülenmesini sağlayabilirsiniz.
 • Dil değiştir
  Ziyaretçi defteri ve yönetim merkezi olarak iki farklı dil seçme imkanını düşünerek programcılık mantığının ne kadar gelişmiş olduğunu anladığımız üreticinin bize sağladığı bu imkanla iki bölümde de ayrı ayrı diller kullanabiliriz. Turkce için tanıtımımın en sonunda detaylı açıklama bulabilirsiniz.
 • Stil değiştir
  Ziyaretçi defteri ve yönetim merkezi arkaplanı ve stili için ayrı ayrı stil dosyaları olan ve bir tıklamayla kolayca değiştirebileceğiniz bir bölümdür. Stil dosyalarında değişiklik yapmak veya kendi stilinizi kullanmak isterseniz ziyaretçi defterini kurduğunuz klasörün içinde olan /styles klasörüne yeni yaptığınız .css uzantılı dosyalarınızı atabilir veya mevcut olanların üzerinde değişiklik yapabilirsiniz.
 • Yükleme merkezi
  Ziyaretçi defteri, yönetim merkezi stili ve dil dosyalarını bu bölümden upload ederek yani yükleyerek kullanabileceğiniz bölümdür.
 • Tarih gösterim şeklini değiştir
  Üretici bu bölüm ile dünya üzerinde kullanılan her türlü tarih gösterme şeklini yaparak biz Türkleri de düşündüğünü belirtmiş olmakla beraber 27-01-2007 şeklinde gösterim şekli gibi bizim kullandığımız tarih biçimini de seçebilirsiniz.
 • Mesaj zaman aralığı (flood) yönetimi
  Ziyaretçi defterinizin kötü amaçlı kişilerde amaçsız mesajlarla doldurulmasını engellemek için üretici tarafından düşünülen bu güzel uygulama ile iki mesaj arasında beklenmesi gereken süreyi (flood) dakika olarak burada ayarlayabiliyorsunuz.
 • Ziyaretçi Defterini Yayına Kapat/Aç
  Ziyaretçi defteriniz üzerinde işlem (güncelleme vb.) yaptığınız zaman ziyaretçilerinizin mesaj yazarak olumsuzluklar çıkmasını engellemek için veya başka sebeplerle ziyaretçi defterinizi yayına kapatmak, tekrar geri açmak istediğinizde kullanabileceğiniz, kapatıldığında ziyaretçilerinizin göreceği bir mesaj da yazabileceğiniz bölümdür.
 • Kelime filtresi yönetimi
  Çoğu forum vb. uygulamada da bulunan kelime sensörü yani kötü kelimeleri engelleme ve isterseniz yerine sizin belirleyeceğiniz kelimenin tanımlandığı bölümdür.
 • Smilies (Gülümseme) simgeleri yönetimi
  Bu bölümde de; mesajlarda veya yönetim merkezinde kullanılmak üzere scriptte mevcut olan smilies lere yani gülümseme simgeleri ilave yapmak istediğinizde kullanacağınız bir özellik mevcuttur. Kodunu, resim yolunu ve açıklamasını yazarak tanımlayabilirsiniz.
 • Resim doğrulama yönetimi
  Bu özellik ile mesajlarını yazan ziyaretçilerin mesajlarını kaydetmeleri için doğrulama kodu sorulmasını/sorulmamasını, bu doğrulama kodunun resim veya metin olmasını seçebilirsiniz. Kötü amaçlı kişilerin yapacağı otomatik mesaj yazma hareketlerini keserek yüksek güvenlik sağlayabileceğiniz bir özelliktir.
 • Arama Yap
  Mesajlar içerisinde, ip adresine, ülke adına, vereceğiniz kelimeye, ziyaretçinin kaydedilmiş olan browser (internet tarayıcı) adına veya arşivlenmiş mesajlar içinde bulma seçeneklerine göre arama yapabileceğiniz güzel ve faydalı bir bölümdür.
 • Kayıtlı ayarlar
  Ziyaretçi defterinizin kurulum aşamasından sonra mevcut olan ayarlarını görme ve yanlarındaki kutucuklar ile anında değiştirme yapabileceğiniz faydalı bir bölümdür.
 • Veritabanını Optimize Et
  Bu özellik oldukça ilginç, güzel, faydalı ve çoğu scriptte olmayan bir özelliktir. Bu kısmı seçtiğinizde ve uyguladığınızda veritabanınıza PhpMyAdmin de manuel olarak kullandığımız optimize table komutu gönderilerek veritabanı bilgi tablolarınız üzerinde bir iyileştirme yapılması sağlanıyor. Eğer ziyaretçi defterinizde fazla sayıda mesaj varsa ve ağır çalışma gözlemlerseniz bu kısmı uygulamanızda fayda olacaktır.
 • Üretici Hakkında
  Bu bölümde ise üreticinin adı, site adresi, kurulumda gördüğünüz lisans sözleşmesi linki, versiyon güncellik kontrolü gibi özellikler bulunmaktadır. Versiyon güncelleme kontrolü ile bir ilke imza atan üretici, bu linke tıkladığınız ekrana gelen yönergeleri takip ederek scripti güncellemenizi amaçlamıştır.

  Yönetici Ayarlama Bölümü :
 • Şifre Değiştir : Bu bölümde mevcut giriş yapmış yöneticinin kendi şifresini değiştirmesi sağlanmaktadır.
 • E-Posta adresini değiştir : Bu bölümde de mevcut giriş yapmış yöneticinin kendi e-posta adresini değiştirmesini sağlayabilirsiniz. Burada Yüksek güvenlik düşünülerek (sizden habersiz giriş yapılması halinde) değiştirilen e-posta adresine onaylama linki gönderilmesini sağlayabilirsiniz.
 • Yönöetici Ekle/Sil : Bu bölüm; ziyaretçi defterinize yönetici ekleme, silme, bilgilerini değiştirme amacıyla kullanılmaktadır. Sayfa altında mevcut yöneticiler gösterilmekte ve yanlarında silme, değişiklik yapma gibi işlem butonları olmaktadır. Ziyaretçi defterini kurarken belirlediğiniz yönetici adı Süper Yönetici olarak tanımlanmaktadır. Sadece Süper Yönetici normal yönetici açabilir, düzenleyeblir, silebilir. Eğer normal yönetici olarak giriş yapan kişiler şifrelerini unutursa size başvurarak yeni şifre isterse buradan yapabilirsiniz. Eğer Süper yönetici şifresini unutursa buradaki şifre değiştirme linki ile e-posta adresine yeni bir şifre gönderilmesini sağlayabilir. Mevcut yöneticiler tablosunda göreceğiniz gibi Süper Yöneticiyi güvenlik gereği silemez ve üzerinde işlem yapamazsınız.

 • Ziyaretçi defterinizin arama motorları (Google vb.) tarafından taranıp, indekslenmesi sırasında özel bilgilerin alınmasını önlemek için administrator, config, flags, config.php, data.php klasörleri ve dosyalarını okumaması sağlanmıştır.

  ÖNEMLİ UYARI :
  Ziyaretçi defteri yönetim panelinde çoğu işlemde, scriptin çalışma hızını arttırmak için silme ve değiştirme işlemlerinde onaylama sorusu konmamıştır. Bu sebeple bu tür işlemleri yaparken geri dönüşü olmayacağını bilerek yapmanızı önemle tavsiye ederim.

  KURULUM YARDIMI :
 • Öncelikle sitenizin hosting alanında açılmış bir veritabanı yoksa, bir veritabanı açmalısınız.
  Sitenizde kullandığınız mevcut bir veritabanınız var ise ve bu veritabanını ziyaretçi defteriniz için de kullanmak istiyorsanız; kurulum ekranında istenen veritabanı bilgilerinde mevcut veritabanı bilgilerini girmelisiniz.
  Mevcut veritabanınızdan hariç farklı bir veritabanı açarak ziyaretçi defterinizi oraya kurmak istiyorsanız, birden fazla veritabanı açma hakkınız varsa yeni bir veritabanı açınız.
  * Hosting panelinden (CPanel veya PhpmyAdmin den) veritabanı oluşturma hakkında bilginiz yoksa bilgi edinmek için buraya tıklayarak bilgi alabilirsiniz.
  Bu konuda her türlü sorununuz için bana editör profilimdeki e-posta adresimden ulaşabilirsiniz.
 • Veritabanınızı oluşturduktan sonra;
 • Ziyaretçi Defteri olarak indirdiğiniz zip paketini klasör halinde açıp, sitenize istediğiniz bir klasör adı vererek FTP programınız ile sitenize yüklüyorsunuz,
 • Browser (internet tarayıcınız) adres satırına http://www.sitenizinadi.com/zdklasörü/installation/ yazıp enter a basıp, ekrana gelen kurulum dillerinden birini seçip (İngilizce), gelen sayfada veritabanı ile ilgili bilgilerinizi giriyorsunuz.
 • Bir sonraki ekranda oluşturacağınız yönetici (süper yönetici) kullanıcı adı ve şifresini giriyorsunuz. Burada da tavsiyemiz standart tüm site sahiplerinin yaptığı gibi "admin" yazmamanızdır, çünkü kötü niyetli kişiler en çok bu kelimeyi denerler, siz de başka bir kullanıcı adı yazın, sonuçta süper yönetici verdiğiniz kullanıcı adına ve şifresine verilir, admin kelimesine değil.
 • Kurulumun bittiğini gösteren ekranda ise en altta iki tane sarı rekle belirtilmiş "Yönetici paneline git" veya "Ziyaretçi defterini gör" yazan seçenek mevcuttur.
 • Ziyaretçi defterini sitenize attığınız klasöre girip, içerisindeki "installation" adlı klasörün adını değiştirin veya o klasörü komple içindekilerle birlikte siliniz. Tavsiyemiz; bir daha kurulum ihtiyacınız olabileceğini düşünerek, klasörü silmeyip adını değiştirmenizdir.
 • installation klasörünü sildikten veya adını değiştirdikten sonra http://www.sitenizinadi.com/zdklasörü/ ne girdiğinizde ziyaretçi defterinizin ana ekranını görürsünüz.
 • Eğer hemen yönetim paneline gidip ayarlarına bakmak, değiştirmek isterseniz adresin sonuna administrator/ kelimesini ekleyip, kurulumda verdiğiniz süper yönetici kullanıcı adı ve şifrenizle giriş yapabilirsiniz.

  Editörün Yorumu :
  Oldukça hoş, tasarımı güzel, Turkce özelliği ve diğer diller özelliği olan, genelde hata sayısı oldukça az olan bir script (kodlama) olarak değerlendiriyor ve indir.com Puanı olarak 5 üzerinden 5 Puan vermekteyim. Bu sebeple de denemenizi tavsiye ediyorum.

  Ziyaretçi Defterini Turkce Kullanmak :
  indir.Com Editörü olarak (Nejdet Acar-Acne) böyle güzel bir Ziyaretçi Defterinin Turkce dilinde de kullanılmasını sağlamak için çalışma yaparak, Turkce Dil çevirisini yaptım ve üreticiye gönderdim, üreticinin de anlayışıyla 0.5 sürümünden itibaren Şanlı Türk Bayrağımız da bir yabancı programın kurulum dahil tüm menülerinde dalgalanacaktır.

  indirME UYARISI :
  Program SourceForge® Açık Kaynak Yayınlama sitesi üzerinden indirildiği için, bu ekrandaki Programı indir linkine bastıktan sonra açılacak sayfada indirilme işleminin başlaması için yaklaşık 15 saniye kadar bekleyiniz. Beklemenize rağmen otomatik indirme işlemi başlamıyorsa, sol tarafta altta bulunan Select a different mirror? linkine tıklayıp indirme sunucu seçebilirsiniz. Tavsiyem : HEAnet, Dublin-Ireland ı seçmenizdir, indirme isteklerine oldukça hızlı cevap vermektedir.

  0.7.5 Versiyon Yenilikleri :
 • Yedekleme/Geri Yükleme Kayıtları eklendi
 • Gelişmiş İstatistik Eklendi (Tarayıcı ve İşletim Sistemi)
 • Ziyaretçi Defteri önplan ve arka planda ayar dosyasının belleğe alınması eklendi
 • E-Posta alanının zorunlu alan yapılıp yapılmaması seçeneği eklendi
 • Yorumlardaki internet adresleri (url) için rel="nofollow" özelliği eklendi.
  nofollow = Yorumlardaki linklerin arama motorlarınca indekslenmemesi gibi birçok işe yarıyor.
 • Kurulumda veritabanı tablolarını oluşturmadan önce tam kontrol sağlanması eklendi
 • Kurulumda resim kontrollü ve metin kontrollü mesajlar için gereken GD Modülü kontrolü eklendi.
 • Arama alanlarında javascript efekti eklendi
 • Kelime filtresi özelliğinde büyük/küçük harf duyarlılığını kapatma eklendi
 • 1.5 versiyondaki prototype.js sıkıştırılarak versiyonu yükseltildi
 • lightbox versiyonu 2.03.3 e yükseltildi
 • Bazı sunucularda doğrulama resminin jpg olarak görüntülenememesi sorunu giderildi
 • Yorumlardaki smilie ların görüntülenememesi sorunu giderildi
 • Birkaç kurulum hatası giderildi

  Versiyon Yükseltme :
  Ziyaretçi Defterini silip yeniden kurmadan versiyon yükseltmek isteyenler bu sayfadaki Upgrade from version 0.7 or 0.7.1 başlığı altınıdaki linkten versiyon yükseltme yamasını indirip kullanabilirler.
 • AN Guestbook hakkında yapılan son 3 yorum

   Henüz yorum eklenmedi
     
   Ad soyad *
   Mail
   Yorum *
   Güvenlik Kodu

  (*) Gerekli alanlar.
  Bu program bu gün 1 ,bu hafta 3 , bu ay 6 , bu yıl 43 kez indirildi
      Toplam indirilme sayısı : 1122 an guestbook bedava an guestbook indir ziyaretçi defteri scripti indir
  Facebook 'ta www.indirkardes.com - Ücretsiz indir, indir, program indir, oyun indir, türkçe oyun indir, türkçe program indir Facebook Facebook 'ta www.indirkardes.com - Ücretsiz indir, indir, program indir, oyun indir, türkçe oyun indir, türkçe program indir Twitter Google Plus'ta www.indirkardes.com - Ücretsiz indir, indir, program indir, oyun indir, türkçe oyun indir, türkçe program indir Google+ www.indirkardes.com - Ücretsiz indir, indir, program indir, oyun indir, türkçe oyun indir, türkçe program indir RSS
  bildirim