Son Aramalar
Slax programını download et , Slax programını indir

Linux » Dağıtımlar » Slax

Slax
Kırık link bildirimi | Favorilerime Ekle
Hemen indir
Lisans:
Ücretsiz / Full Sürüm
Dil Desteği:
İngilizce
İşletim Sistemi:
Linux X11/Konsol
Üretici:
Ekleyen:
Slax - Slax linux işletim sistemi indir Slax indir

Slax Tanıtım:
Slax - Cebinizdeki İşletim Sistemi
Slax modern, taşınabilir, küçük ve hızlı, modüler yapıda bir Linux işletim sistemidir. Küçük boyutlarına rağmen günlük kullanımda ihtiyaç duyacağınız birçok yazılımı içerir. Sistem yönetim araçları ve iyi organize edilmiş grafik arayüz buna dahildir.

Modüler yaklaşım size Slax'a istediğiniz diğer yazılımları eklemeniz özgürlüğünü sağlar. Eğer en sevdiğiniz metin düzenleyicisini kullanmak istiyorsanız ya da ağ araçları, oyunlar modül yazılımlarını indirip Slax'e kopyalayın, kuruluma, konfigürasyona ihtiyacınız yok.

Eğer bu konuda tecrübesizseniz ya da vaktiniz yoksa, web tabanlı arayüzü kullanarak kendi işletim sisteminizi burada inşa edin.

Slax 6 küçüktür
Slax bugün sqlzma parçaları olarak tabir edilen şıkıştırma yöntemine öncülük etmiştir. Ayrıca dosya sistemi olarak ta squashfs dosya sistemi kullanır. Bu dosya sistemi de verileri sıkıştırarak sakladığından Slax tarihteki en iyi sıkıştırılmış işletim sistemlerinden biridir.

Bütün Slax modülleri diğer Linux sürümlerinde karşılaşabileceğiniz sıkıştırılmış paketlerin hepsinden çok daha küçüktür. Bununla birlikte dosyaların genişletilmesi, verinin diskten okunmasından daha hızlı olmaktadır.

Slax 6 taşınabilirdir
Slax kopyanızı CD'den, USB Flash Bellek'ten, Mp3 Çalardan, Kameradan hatta Sabit Diskten çalıştırın.

Slax'in read-only (sadece okunabilir) parçası (sistem ve veri modülleri) yazılabilir bir dosya sistemi üzerindedir. Bunu AUFS dosya sistemine borçluyuz. Slax dosya sisteminin her alanında hiçbir kısıtlama olmaksızın değişiklik yapabilirsiniz. Read-only (sadece okunabilir) parçalarda yaptığınız değişiklikler yazılabilir bölüme kopyalanır ve hafızada tutulur. Slax yazılabilir bir dosya sisteminde çalışıyorsa değişiklikleri otomatik olarak oraya kaydeder.

Slax'te sabit bir ev dosyasına (home directory) mecbur değilsiniz. bütün root dosya sistemi yazılabilirdir. Diğer çalışan Linux sürümlerinden farklı olarak /kderc değişikliği yapar gibi /bin/bash değişikliği yapabilirsiniz.

Slax 6 zengin içeriklidir
XWindow sistemi, K-Office içeren KDE masaüstü, mesajlaşma, e-posta ve internet programları, cd-dvd yazma programları, ses ve görüntü kod çözücüleri, multimedya oynatıcılar ve daha fazlası Slax'te mevcuttur.

Slax 6 çok dillidir
Slax 28 dilde resmi sürüme sahiptir.

Slax Hakkında Detaylı Kullanım Bilgisi için bu sayfadan faydalanabilirsiniz. (Büyük kısmı Türkçe’dir.)

CD için Slax nedir

CD için Slax nasıl hazırlanır

CD için Slax iso formatındadır. Bu siteden indirdiğiniz iso dosyası aslında bir CD kalıbıdır. Iso dosyalar özel bir şekilde CD'ye yazılırlar. CD yazma programınızı açıp "kalıp yazdır" seçeneğini kullanın. Bu CD'nin bootable (cd den açılalan) olmasını sağlar. Başka bir ayar yapmanıza gerek yoktur.
Bazı sıkıştrıma programları (örneğin winrar) iso dosyasını sıkıştırılmış dosya gibi göstermektedir. Buna kanıp ta dosyayı açmayın. Aşağıda anlatıldığı gibi CD'ye yazın.

Slax CD'sinden boot etme adımları
Bütün yeni bilgisayarlar CD'den boot seçeneğine sahiptir. Ancak hemen hepsi sadece sabit diskte işletim sistemi arar. Size düşen; bilgisayarınızın CDROM'u kullanmasını sağlamak. Bunu yapmanın üç yolu var:
1. Bilgisayarınız açılırken sadece bir kereye mahsus olarak CD den boot etmesi için F11, F2 yada F10'a basmak. (Anakartınızın markasına göre değişir)
2. Sisteminizi kalıcı olarak CD'den boot etmeye ayarlamak. Setup'tan (BIOS) sadece CD bulunamazsa sabit diskten boot et seçeneğini seçerek ya da sıralamada önceliği CD ye vererek ayarlayabilirsiniz.
Yukarıda geçen bütün tuş düzenleri anakartınızın kitapçığında bulunur.
3. CD'den boot etmeninin üçüncü yolu Dos ile başlamak ve linux.bat programını kullanmaktır.

CD ve USB için Slax'in farkı
İkisi de tamamen aynıdır, ancak biri .iso formatında diğeri .tar formatındadır. Formatın farklı olması ise kullanım kolaylığı sağlamak amacıyladır. USB'ye yükleme yaparken sadece dosyayı genişletmek yeterli olacağından .tar, CD'de ise .iso en çok kullanılan format olduğundan kullanılmıştır.

USB için Slax nedir

Slax USB belleğe ya da diske nasıl yüklenir
USB için Slax .tar formatındadır. Yazılabilir bir diske genişletilmek için dizayn edilmiştir. Bunu bir ZIP arşivi gibi düşünebilirsiniz. Bir flash diske, mp3 çalara hatta harddiske açın. tar formatını birçok sıkıştırma programı destekler. Usb için Slax yaptığınız tüm değişiklikleri kaydeder bu yönden tıpkı yüklenen bir işletim sistemi gibidir.

Nasıl boot oluşturabilirim
Slax'i sıkıştırılmış dosyadan çıkarıp USB belleğe kaydettiğinizde /boot/ ve /slax/ isimlerinde iki klasörünüz olmalı. Slax'i çalıştırmak için geriye tek bir adım kalıyor. Linux kullanıyorsanız /boot/ klasörünün içindeki bootinst.sh scriptini çalıştırın. Windows kullanıyorsanız /boot/ klasörünün içindeki bootinst.bat scriptini çalıştırın.
Yukarıda anlatılan yöntem syslinux boot yükleyiciyi cihazınızın MBR (master boot record) kısmına yazacaktır. Syslinux sadece FAT dosya sisteminde çalışır, neyseki çoğu flash bellek bu formattadır. Eğer cihazınız başka bir formattaysa XFS gibi bir Linux dosya sistemi kullanmanız önerilir. Şu anda, liloinst, syslinux gibi güzel boot menüsüne sahip değil ama yakında bu telafi edilecek

CD ve USB için Slax'in farkı
İkisi de tamamen aynıdır ancak biri .iso formatında diğeri .tar formatındadır. Formatın farklı olması ise kullanım kolaylığı sağlamak amacıyladır. USB'ye yükleme yaparken sadece dosyayı genişletmek yeterli olacağından .tar, CD'de ise .iso en çok kullanılan format olduğundan kullanılmıştır.

Slax'i doğru indirip indirmediğinizi kontrol edin

İndirilen dosyaların eksiksiz ve doğru olduğunu nasıl kontrol edersiniz
İndirme sayfasında, [md5] bağlantıları göreceksiniz. Bu bağlantılar sizi 'md5 sum' ve bazı dosya adlarının birlikte yazıldığı bir sayfaya götürecek. 32 karakter uzunluğundaki bu metinler indirilen dosyaların kontrol mekanizmasıdır.
Bunun birkaç faydası vardır, en önemlisi indirdiğiniz dosyaların eksiksiz olduğuru göstermesidir. Dosya md5 sayfasında yayınlanandan farklıysa %100 emin olabilirsiniz ki hasarlıdır. Bu durumda yeniden indirmelisiniz.
Md5 dosyalarını kullanmak için gereken yazılımı Google'da 'md4sum.exe' yazarak bulabilirsiniz.

 • CD den Çalışan Slax İndirme Linki (.iso) – 200 MB
  Buraya Tıklayıp İndirebilirsiniz.

 • USB den Çalışan Slax İndirme Linki (.tar) – 200 MB
  Buraya Tıklayıp İndirebilirsiniz.

  Ekran Görünümleri : Windows’a alışmış kullanıcıların aniden Linux ortamına alışmaları oldukça zordur. Linux ve Slax hakkında görsel bir önbilgi edinebilmek için bu sayfadaki ekran çıktılarına bakabilirsiniz.

  Slax Modülleri :
  Slax’ın Modül sayfası henüz tamamlanmadı ancak Slax'teki birkaç modülü deneyebilirsiniz. İsterseniz modülü bilgisayarınıza indirip 'activate' komutuyla çalıştırabilirsiniz. Ya da bilgisayarınıza indirmeden çevrimiçi kullanabilirsiniz. Bu durumda sadece anlık olarak ihtiyaç duyulan parçalar indirilecektir. (slik:// protokolü sadece Slax'te kullanılmaktadır, bundan dolayı bu link Slax'te değilseniz çalışmayacaktır.)

  Şimdilik 48 adet modül içeren Modüller Sayfası

  Slax hakkında yapılan son 3 yorum

   Henüz yorum eklenmedi
     
   Ad soyad *
   Mail
   Yorum *
   Güvenlik Kodu

  (*) Gerekli alanlar.
 • Bu program bu gün 0 ,bu hafta 0 , bu ay 1 , bu yıl 59 kez indirildi
      Toplam indirilme sayısı : 467 slax slax indir slax full indir linux işletim sistemi indir
  Facebook 'ta www.indirkardes.com - Ücretsiz indir, indir, program indir, oyun indir, türkçe oyun indir, türkçe program indir Facebook Facebook 'ta www.indirkardes.com - Ücretsiz indir, indir, program indir, oyun indir, türkçe oyun indir, türkçe program indir Twitter Google Plus'ta www.indirkardes.com - Ücretsiz indir, indir, program indir, oyun indir, türkçe oyun indir, türkçe program indir Google+ www.indirkardes.com - Ücretsiz indir, indir, program indir, oyun indir, türkçe oyun indir, türkçe program indir RSS
  bildirim