Son Aramalar

Parça Telefon Projesi

Parça Telefon Project Ara Artık Google'ın Ellerinde

Özellikle son 20 yılda teknoloji akıl almaz bir hızla ilerleyip, üreticilerin hayal edilmesi güç ürünler çıkarmasına sebep oldu. Daha yeni çıkan bir ürüne alışma sürecinde yepyeni ürünlerin fikirleri ortaya çıkıyor ve bu fikirler inanılmaz bir hızda gerçeğe dönüşerek hayatımızda bir yer almaya başlıyor.

Hayatı kolaylaştıran teknolojik ürünlerden neredeyse en sık kullandığımız ve son yıllarda inanılmaz bir hızla gelişen ürünlerden biri de cep telefonları.

Cep telefonları hayatımıza, öncelikle sadece sesli arama ve mesajlaşma amacı ile girerek, sadece daha kolay iletişim kurmamızı sağlayan bir araç olarak kullanılmaktaydı. Ancak gelişen teknolojiye paralel olarak cep telefonları da, iletişim dışında bir çok özellik barındıran ürünler haline geldi. Geçmiş yıllarda her biri telefonlardan daha büyük olan ve farklı ihtiyaçlarımızı karşılayan fotoğraf makinesi, bilgisayar, oyun konsolları vb. ürünlerin neredeyse tüm özellikleri akıllı telefon teknolojisinin hayatımıza girmesi ile tek bir üründe toplanmış oldu.

Ancak akıllı telefonlarda da bir süredir donanımsal ve yazılımsal yeniliklerin dışında devrim niteliğinde yeni bir özellik üretilmemekteydi. Ta ki Project Ara (Paraça Telefon)'ya kadar.

Project Ara, yani parça telefon projesi fikri, ilk kez sosyal medya üzerinden paylaşım rekoru kıran ve herkesi gerçekliğinden süphe ettiren 3D bir video ile tanıdık. Hazırlanan videoda, ana bir telefon panelinin üzerine farklı ihtiyaçlara göre eklenip çıkarılabilen parçalar yer almaktaydı.

Bu tanıtım videosunda, parça telefon projesi ile kim neye ihtiyaç duyuyorsa o parçaya ağırlık vererek, telefonun bu özelliğine ait performansı arttırabileceğinden bahsediliyordu. Kısaca, eğer ağırlıklı olarak telefonunuzun fotoğraf çekme özelliğini kullanıyorsanız, diğer parçaları küçülterek ya da çıkararak daha yüksek performansa sahip bir lens takarak telefonunuzun fotoğraf çekim performansını arttırmış olacaksınız. Ya da telefonunuzu ağırlıklı olarak iletişim amaçlı kullanıyor ve sizin için pil süresi büyük önem taşıyorsa bazı parçaları küçülterek ya da çıkararak kazandığınız alanı pil performansınızı arttıracak parçalar takarak telefonunuzun şarj süresini arttırmış olacaksınız.

Motorola'nın Lenova'ya satılması ile Parça Telefon Projeci (Phoneblocks) artık Google'ın eline geçmiş oldu. Bu projenin geliştirilmesi, üretilmesi ve satışı artık Google şirketinin stratejisine bağlı.

Kısaca Google eğer bu projeyi başarılı şekilde üretmeyi ve piyasaya sunmayı başarırsa, artık kullanılan özelliğe göre kişiselleştirilebilen telefonlar ile telefon pazarında bir devrim yapılmış olacak.

Facebook^tan WhatsApp Atağı

Dünyanın en fazla kullanıcıya sahip sosyal paylaşım sitelerinden biri olan Facebook'un toplam 955 milyon kullanıcısı olup bunun 18 milyondan fazlası Türk kullanıcılardır.

Bir sosyal paylaşım sitesinden daha fazlası haline gelen Facebook, günümüzde neredeyse tüm iletişimimizi de sağladığımız uğrak bir platform haline gelmiştir. Sosyal medya, sosyal paylaşım ve iletişim ağı şeklinde vasıflandırabileceğimiz bu siteye akıllı telefon teknolojisiyle birlikte SMS ve Facebook iletişimini rafa kaldıran bir uygulama rakip oldu.

Bu uygulama herkesin bildiği gibi WhatsApp isimli, internet üzerinden ücretsiz mesajlaşma uygulamasıdır. WhatsApp, kolay kullanımı ve basit arayüzü ile kısa sürede tüm akıllı telefon kullanıcılarının en sık kullandığı uygulamalardan biri olmayı başarmıştır.

WhatsApp'ın bu hızlı büyüyüşü, Facebook yöneticileri tarafından farkedilmiş olacak ki Facebook yönetimi WhatsApp uygulamasını 16 milyar dolar gibi astronomik bir meblağaya satın aldı. Her ne kadar satın alma haberleri ortaya çıkar çıkmaz WhatsApp'ın sunucularının uzun süre erişimi kesilse de kısa bir süre sonra tekrar erişim aktif hale gelerek Facebook'un WhatsApp ile ilgili birçok planı olduğuna dair ipuçları verdi.

Henüz Facebook'un WhatsApp'ı satın alma haberi tazeyken, yine Facebook'tan kullanıcılarını merakta bırakan yepyeni bir haber geldi. Facebook yönetimi, kullanıcıların Facebook'ta online olmadan sohbet etmesine olanak sağlayan Facebook Messenger uygulamasının kaldırılacağı haberi alındı.

Ardarda gelen birine paralel bu haberlerle Facebook en büyük rakibi olan Google Plus'a göz dağı verirken, kullanıcılarını da WhatsApp ile entegre nasıl bir yenilik yapacağı konusunda merakta bıraktı.

WhatsApp Facebook tarafından satın alındıktan sonra ücretli olacağına dair haberler çıkarken, yepyeni bir özellik olarak da Facebook arkadaş listenizi WhatsApp'ta otomatik olarak görmenizi sağlayacağı da söylentiler arasında.

Geçen sene de Instagram'ı satın alan Facebook, popüler uygulamaları satın alarak çok daha uzun süre sosyal medyadaki en popüler sistem olma vasfını koruyacağa benziyor.

Bu makale www.indirkardes.com editörleri tarafından hazırlanmıştır.

Bu haber 03 Mart 2014 11:56 tarihinde eklendi , 4884 kez okundu
Facebook 'ta www.indirkardes.com - Ücretsiz indir, indir, program indir, oyun indir, türkçe oyun indir, türkçe program indir Facebook Facebook 'ta www.indirkardes.com - Ücretsiz indir, indir, program indir, oyun indir, türkçe oyun indir, türkçe program indir Twitter Google Plus'ta www.indirkardes.com - Ücretsiz indir, indir, program indir, oyun indir, türkçe oyun indir, türkçe program indir Google+ www.indirkardes.com - Ücretsiz indir, indir, program indir, oyun indir, türkçe oyun indir, türkçe program indir RSS
bildirim